ua ru

Як уникнути хвилювання перед виступом: поради

Виступ на публіці – це типове джерело хвилювання. Страх таких виступів має інстинктивнийпочаток.

Ви з’являєтеся перед публікою, відчуваючи себе під пильними поглядами, вас всі оцінюють, розглядають, ловлячи кожен жест і вимовлене вами слово. Втім, абсолютно кожна нормальна людина хвилюється в такі моменти і відчуває свою відповідальність. Разом з тим одним з головних елементів високої стресостійкості є здатність взяти себе в руки та зберігати спокій, що б не відбувалося навколо.

Кожен оратор повинен вміти підготувати себе до виступу, навчитися з легкістю опинятися в такому стані, в якому стрес і хвилювання не зіпсують виступ на публіці. В цьому допомагають як довгострокові, регулярні процедури (наприклад, курси риторики), так і певні заходи, яких вживають прямо перед виходом до публіки (наприклад, особливий розпорядок дня).

ПІДГОТОВКА ДО ВИСТУПУ

Інтелектуальна та психологічна підготовка до майбутнього виступу допоможе уникнути хвилювань оратора перед аудиторією. На сьогодні існують особливі курси риторики та красномовства – вони користуються великою популярністю і є високоефективними, тому що розроблені висококваліфікованими ораторами та забезпечують багато практичних навичок своїм учням.

Поведінка оратора в останні години перед публічним виступом має важливе значення: звичайно, вона не визначає успішність публічного виступу, але безпосередньо впливає на його комфорт! Всім відомо, що перш за все необхідно гарно виспатися та відпочити. Також досить важливо спланувати режим харчування таким чином, щоб поїсти заздалегідь, оскільки відчуття ситості заглушає інші відчуття. З іншого боку, оратор не має бути втомленим та голодним – ораторові слід бути активним та уважним!

ХВИЛЮВАННЯ ПЕРЕД ВИСТУПОМ

Перед публічним виступом необхідно усунути будь-які дискомфортні відчуття (зігрітися, відвідати санвузол, усунути піт і таке інше). Обов’язково слід вивільнитися: розслабитися, розпрямити плечі, після чого випрямити поставу. До цього слід перевірити, чи все гаразд з вашим вбранням та зачіскою (мало чого – відірвався ґудзик від костюма або волосся вилізло з пучка).

Хвилювання перед виступом також має позитивну сторону: воно говорить про те, що ораторові важливий ефект від свого виступу. Вже усвідомлення цього допомагає багатьом ораторам поводитися гідно на публіці.