ua ru

Командний голос: кому потрібен та як виробити

ЛІДЕРСЬКИЙ ТОН: НЕОБХІДНИЙ НАВИК В ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ

При згадці поняття командного голосу виникають відразу асоціації або з армійськими офіцерами, або зі строгими начальниками на «планерках». Однак, сильний та впевнений в собі голос, що змушує підкорятися, потрібен не тільки тим, хто займає високі пости, а й практично всім, адже проявити владу та наполегливість доводиться різним людям і в різних обставинах:

  • Керуючим різних ланок. Це стосується як «білих комірців» (адміністраторів, менеджерів, тімліда), так і управлінців, які мають справу з робочими (завідувачами складами, виконробів і т.д.) — координувати дії підлеглих без командного голосу складно.
  • Викладачам і вихователям — командний голос допоможе домогтися дисциплін, особливо при роботі зі складними молодими людьми.
  • Батькам — правильний тон дозволить отримати авторитет і швидше навчити дітей правилам, прийнятим в сім’ї та суспільстві.
  • Всім людям — для відстоювання своїх прав і вирішення конфліктних ситуацій.

Що ж таке «командний голос»? З розмовою на підвищених тонах, він не має нічого спільного. Крик якраз таки є ознакою надмірної емоційності, може викликати здивування, страх, але ніяк не повагу, здатний створити репутацію неврівноваженої людини. Справжній командний голос — це спокійний тембр, але при цьому виражає неухильну впевненість у своїй правоті та силі, а також впевненість у тому, що інша людина виконає поставлене завдання або погодиться з умовами. Командний голос не є вродженою характеристикою — при намаганні його може використовувати кожен.

РОЗВИТОК КОМАНДНОГО ГОЛОСУ: КОМПЛЕКСНА РОБОТА

Для початку потрібно визначитися з особливостями тону мови. Якщо причина в слабкості самого голосу, спеціальні вправи:

  • Початкове положення — пряма постава, плечі випрямлені, але при цьому поза не повинна викликати напругу.
  • Зробити кілька глибоких вдихів і видихів, при бажанні — позіхнути;
  • Почати протяжно й чітко вимовляти звук «і»;
  • М’яко змінити звук «і» на «е», потім — на «а», «о» та «у». Черговість звуків не можна міняти.
  • Видавати звук «м» із закритим ротом — спочатку тихо, потім голосніше й потім до відчуття напруження зв’язок. При виконанні вправи повинна відчуватися вібрація в області живота.

Окремо варто розглянути звук «р» — його артикуляція та «гра» зі словами з цим звуком сама по собі хороша вправа. Крім того, слова зі звуком «р» надають мові відтінок напору й сили. Фонетичний прийом алітерації в промові з використанням даного звуку допоможе досягти очікуваного ефекту.

Іноді причиною невміння говорити командним тоном є невпевненість в собі. В такому випадку необхідно працювати над самооцінкою самостійно або за допомогою психолога. Початківцям керівникам допоможе стати впевненіше й отримати «стартове враження» авторитетності також зміна зовнішнього іміджу. Зовнішній вигляд керівника повинен не тільки вписуватися в імідж компанії, але й підкреслювати його статус у професійній ієрархії. У будь-якому випадку керівник повинен виглядати більш офіційним, ніж підлеглі, не дозволяючи собі надмірних вольностей.