ua ru

Ораторське мистецтво в повсякденному житті

ОРАТОРСЬКА МАЙСТЕРНІСТЬ: НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ

Уміння красиво та зрозуміло викладати свої думки завжди високо цінувалося у суспільстві, адже така навичка говорить про освіченість та високий рівень культури людини. Публічні люди, такі, як політики, люди науки й мистецтва, зірки шоу-бізнесу, спортсмени й т.д., використовують продумані публічні виступи для спілкування з аудиторією. Але й тим людям, чия сфера діяльності не пов’язана з публічністю, не менш корисно в житті буде володіти таким «інструментом» у спілкуванні. Домогтися успіху під час виступу студентської конференції або на робочій нараді, переконати своїх дітей в необхідності старанно вчитися, запобігати різного роду конфліктних ситуацій або мирно вирішувати їх, не доводячи до «критичної точки» і т.д. — ораторські навички спростять життя й зроблять мовленнєву взаємодію з людьми набагато приємнішою та ефективнішою.

ЧОМУ БАГАТЬОМ ЛЮДЯМ СКЛАДНО ОПАНУВАТИ ОРАТОРСЬКЕ МИСТЕЦТВО?

Навчання виступів перед слухачами починається ще в школі — наприклад, декламація віршів або участь в дискусіях на уроках літератури. У ВУЗах робота над освоєнням ораторської майстерності триває — семінари, диспути, захист курсових робіт, а потім — дипломних. Чому ж, незважаючи на те, що навички публічного спілкування настільки активно прищеплюються системою освіти, багато людей все ж відчувають труднощі в даній задачі, або зовсім відмовляються говорити перед аудиторією? Причин цього кілька:

  • Неефективне навчання, що підриває самооцінку. У школі можна було отримати низьку оцінку за «неправильну», з точки зору вчителя, думку, чи невелику помилку (але ж в процесі навчання помилки неминучі) — в результаті з’являється страх осуду й втрачається мотивація для подальшого розвитку. В ВУЗі підірвати віру в себе може один лише «провальний» виступ — після цього вже не хочеться ризикувати потрапити в подібну ситуацію.
  • Відсутність знань. Невеликий словниковий запас і незнання основ стилістики (хоча б уміння розмежовувати розмовний стиль і офіційно-діловий) призводять до того, що навіть дуже харизматичну людину публіка не сприйме всерйоз.
  • Відсутність практики. Навіть якщо людина була успішним оратором в період навчання, без підтримки своїх навичок колишні вміння швидко втрачаються.

ЯК ЗНАЙТИ ВМІННЯ ЕФЕКТИВНОГО СПІЛКУВАННЯ?

Існують два шляхи — самостійна робота та відвідування школи ораторського мистецтва. У першому випадку доведеться діяти методом проб і помилок, ґрунтуючись на рекомендаціях в спеціалізованій літературі, та самостійно шукати можливості для практики. Якщо ж потрібно швидко домогтися значного «просування» до поставленої мети, доречно буде довіритися професіоналам. У школі ораторської майстерності викладання ведеться за перевіреними ефективним методикам, і багато часу приділяється практиці. Завдяки цьому помітити позитивні зміни можна вже через кілька занять.