ua ru

Ефективні вправи для розвитку мовлення

Красиве, грамотне мовлення – невід’ємний елемент успішності кожної людини.

І, безсумнівно, розвивати його потрібно постійно, виконуючи різні вправи. Ми підготували для вас список високоефективних і водночас простих вправ, що розвивають усне мовлення. Ви можете виконувати їх дома. На виконання однієї вправи виділяється 3-5 днів. Перед стартом наступної вправи необхідно повторювати всі попередні.

ВПРАВА 1. ЗБАГАЧЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ

Для того, щоб виконати цю вправу, вам необхідно мати текст за фахом. Зміст вправи полягає в тому, що одні слова замінюються іншими. Наприклад, всі дієслова, що є в тексті необхідно замінювати на інші, що максимально підходять за змістом. Це можна робити і з іншими частинами мови. Перші кілька днів допускається використання словника. Ця вправа активізує ваш «пасивний» словниковий запас. Вона добре допомагає розвивати мовлення як рідної, так і будь-якої іншої мови.

ВПРАВА 2. ЛАКОНІЧНИЙ ВИСТУП ЗА ОПОРНИМИ КРАПКАМИ

Для цієї вправи потрібно взяти будь-які 5 слів. Далі потрібно складати та виголошувати взаємозв’язне оповідання, використовуючи ці слова (імена іменники, прислівники, дієслова). На кожне таке оповідання виділяється не більше трьох хвилин. За одне тренування складаєте не більше чотирьох оповідань. Ця вправа сприяє активізації уяви, логіки та гнучкості інтелекту.

ВПРАВА 3. ДЗЕРКАЛО

Виконуючи попередні вправи, дивиться на своє обличчя в дзеркалі. Чи влаштовує вас та людей, що вас оточують, ваш вираз обличчя? Потім виконайте такі дії:

  1. Проговоріть кілька будь-яких слів спочатку сонно, потім нормально, а потім темпераментно. Слідкуйте при цьому за своєю мімікою.
  2. «Прочитайте» одне і те саме оповідання спочатку з нерухливим обличчям, а потім супроводжуючи його мімікою. Зауважте, який варіант викликає найбільший ефект.

Ця вправа забезпечує формування навичок з усвідомленого керівництва власною мімікою.

ВПРАВА 4. ЛАКОНІЧНИЙ ВИСТУП ЗА ОПОРНИМИ КРАПКАМИ

Ця вправа така сама, як і вправа 2. Різниця полягає лише в тому, що складати оповідання потрібно вже з десятьох слів, а не з п’яти.

ВПРАВА 5. ДИКТОФОН

Диктофон забезпечує зворотній зв’язок, потрібний для мінімізації мовних недоліків. Окрім вдосконалення самого мовлення, він тренує рефлексивність мислення. Прослуховуючи запис зі своїм мовленням:

  • оцінюйте самі себе
  • робіть прогноз оцінки власному мовленню оточенням.