ua ru

Мистецтво красномовства

мистецтво красномовства

Мистецтво красномовства — це вміння говорити логічно складно та художньо, щоб привертати увагу, а разом із цим і співчуття слухача до будь-якої справи.

Батьківщиною ораторського мистецтва красномовства прийнято вважати Прадавню Грецію, хоча ораторське мистецтво було відомо в Асирії, Єгипті, Індії, Вавилоні. Але саме в Греції воно стрімко розвинулося, і вперше з'явилися систематичні роботи з теорії цього мистецтва. Початок культивування усного мовлення поклали софісти, які, самі будучи чудовими майстрами красномовства, навчали цьому мистецтву інших. Видатні оратори та теоретики мистецтва красномовства в Прадавній Греції та Прадавньому Римі зуміли проникнути в таємницю слова, розширити межі його пізнання, висунути практичні та теоретичні принципи мовлення як мистецтва, ґрунтуючись на своєму багатому досвіді та аналізі численних блискучих промов визнаних ораторів. У своїх роботах вони дали настільки глибокий та цікавий аналіз мистецтва переконання, що через безліч сторіч, в наш час, фахівці в галузі пропаганди знаходять у них ідеї, які вважали досягненням лише нового часу.

Основи красномовства

Поетами народжуються, а ораторами стають» — цей вислів Цицерона має надихнути молодих менеджерів, які слухають зі зрозумілою заздрістю логічну, гладку та добре аргументовану промову своїх старших колег. Навіть найбільш досвідчений оратор, що володіє мистецтвом красномовства завжди готується до публічного виступу, обмірковує його початок («ефект перших фраз»), його цільовий зміст та закінчення промови. Найбільш дотепні експромти та оригінальні мовленнєві знахідки обмірковуються, як правило, в кабінетній тиші. Основи красномовства, тією чи іншою мірою, необхідні багатьом, адже майже кожному хоча б раз доводиться виступати перед аудиторією.

В основі мистецтва красномовства — принципи риторики: вибір аргументів, розподіл їх під час логічних доказів, структура побудови та стиль мовлення. Мистецтво красномовства, так само, як і праця менеджера, повинно у своїй основі мати систематизовану та об'єктивну інформацію, один з критеріїв ораторського красномовства — інформаційний аспект мовлення. Але одна лише інформативність виступу не викликає бажаного ефекту, потрібна також емоційна змістовність, це наближує оратора до актора. Важливий показник мистецтва красномовства — словниковий запас, що зберігається в людській пам'яті, — тезаурус особистості. Слово «тезаурус» з древньогрецької означає «скарбниця», і цей «сейф» пам'яті організовано надзвичайно доцільно: файли пам'яті мобілізуються через асоціації, що полегшує та пришвидшує пошук необхідного слова.

Інші статті: Курси риторики, Школа ораторського мистецтва