ua ru

Як запам’ятати наголос у слові?

Мабуть, кожна людина хоча б один раз сумнівалася, чи правильно вона вжила наголос у слові.

Адже багатьом може різати вухо, якщо співрозмовник неправильно наголошує слова. Втім, існують слова, в яких роблять помилки навіть досвідчені педагоги і частенько самі себе і виправляють. Але разом з тим вони не зовсім переконані у безпомилковості сказаного.

Наприклад, як вимовляється слово «апостроф»? АпострОф або все-таки апОстроф? Говорять, що для грамотного писання необхідно багато читати. Але як же бути з наголошенням, адже в книжках і газетах воно не вказується? А оточення виголошує слова на різний манер, тому багато хто все ніяк не запам’ятає правильний варіант. І зрозуміло, що особливо непросто доводиться дітлахам. І хоча таких слів у нашій мові не настільки багато, вони можуть викликати складнощі в багатьох ситуаціях.

Щоб «зарубати собі на носі» правильність вимови слова, потрібно придумати до нього риму. Щоб на цей склад наголос ставився без будь-яких сумнівів. Далі із додаткового слова та слова, яке необхідно завчити, необхідно створити сюжет. Якщо ви знову зустрінетесь з цим словом і засумніваєтеся, де ж ставити наголос, просто згадайте сюжет або риму. І усі ваші сумніви миттєво зникнуть.

Наприклад, потрібно запам’ятати, що в слові «дрімота» наголошується другий склад. Можна використати речення «ДрімОта настала в бегемОта». Або: «ДрімОта – не моя турбОта». Щоб запам’ятати, що в слові «жалюзі» наголос ставиться на «І», скласти риму: «На вікнІ жалюзІ». Або, наприклад: «Як приходить листопАд — листя все летить невлАд», “КропивА така гостра, як пилА»

Нижче до вашої уваги представлені слова, в яких більшість припускається помилок в наголошенні. Напроти зазначені речення, що сприяють запам’ятовуванню правильної постановки наголосу. Передивіться, можливо, серед них ви побачите слова, наголос у яких ви ставите неправильно. Запам’ятайте, як потрібно говорити ці слова. Можна скласти і власні рими.

МАркетинг (а не МаркЕтинг) — Про МАркетинг знає МАрк.

ЛАтте (а не латтЕ) – Дівчина п’є лАтте в гарному плАтті.

ДиспансЕр (а не диспАнсер) — Підкажіть, сер, де отут диспансЕр?

ДобУток (а не дОбуток) — ДобУток — це прибУток.

КвартАл (а не квАртал) — Я пройшов через квартАл і побачив там портАл.

ЩавЕль (а не щАвель) — Струнка модЕль їсть щавЕль.

КедрОвий (а не кЕдровий) — КедрОвий горіх здорОвий.

СерЕдина (а не середИна) — СерЕдина перЕйдена.

Іскра (а не іскрА) – Спалахнула Іскра – загорілася канІстра.

ДрОва (а не дровА) — ДрОва лежать біля корОви.

ГорошИна (а не горОшина) — ГорошИна закотилася за шИну.

Існують і слова, де часто припускаються помилок, хоча різні наголоси в них не допускаються. Саме неправильна вимова таких слів компрометує промову оратора. Наприклад, кУрятина, дОнька, граблІ, фенОмен, спИна, Олень й інші. Дотримуйтеся орфоепічних норм!