ua ru

Метафори, фразеологізми, прислів’я та приказки в нашому мовленні

Використовуючи у власному мовленні різні метафори, фразеологізми та приказки, воно стає більш красивим та яскравим.

Окрім цього, такі звороти мають особливий зміст. Мало кого цікавить, звідки вони взялися та чому звучать саме так. Представимо вам, на нашу думку, найпопулярніші з них.

«Сім п’ятниць на тиждень» — так говорять про легковажних людей, які не тримають свого слова, і досить часто змінюють свої рішення. В давнину п’ятниця вважалася особливим днем, коли люди йшли до церкви, і в той самий день влаштовувалися гуляння, великі ярмарки, торги. Можна було обмінюватися товарами, сплачувати борги або ж навпаки взяти у борг. Тому саме п’ятниця вважалася днем розрахунків. Але звісно були люди, які переносили оплату або будь-які інші обіцянки з п’ятниці на п’ятницю. Відтоді цей вислів став ознакою людської легковажності.

«Прикласти руку» — означає брати участь в чомусь. Колись давно, щоб підписати будь-які папери, людині достатньо було прикласти свою руку до нього або навіть палець і залишити свій відбиток. Це було дуже зручно, бо мало хто в той час володів грамотою, а до того ж було відомо, що у кожної людини відбиток буде унікальним. І з того часу цей вислів існує в нашому житті але вже в переносному значенні.

«Спати без задніх ніг» – глибоко, «мертвим» сном. Метафора виникла в зв’язку зі спостереженнями за кіньми. Після важкої праці, кінь лягає спати, послабив задні ноги; якщо постаратися підняти його, він почне вставати на передні кінцівки. Задні при цьому просто не стануть йому підкорятися.

«Дивитися як баран на нові ворота» – означає дивитися тупо, дивуючись; розгублено. Безглуздо дивитися на будь-кого або будь-що. Цей фразеологізм можна пояснити в такий спосіб. Баран – це настільки нерозумний представник фауни, що не пізнає рідного двору, якщо в ньому поставити нові ворота. З цієї причини довгий час дивиться на них і не насмілюється зайти.

«Бити баклуші» – цей зворот відносять до ледарів, які нічого не роблять. Він пов’язаний з виробництвом ложок, тарілок та іншого посуду з дерева. Відколоті від полін цурпалки, заготівельний матеріал для виробів, звалися «баклушами». Їхнє виробництво люди вважали простим, таким, що не потребує будь-яких навичок та промислових знань.

«Показати, де раки зимують» – фраза, що несе в собі загрозливий зміст. Він з’явився ще в часи кріпаків. Тоді багаті пани відправлялися зимувати в міста, де стартував сезон урочистих прийомів. Одним із найвишуканіших ласощів на званих вечерях були раки. Шанувальники говорили, що раки дійсно смачні лише в місяці, що містять букву «р» в своїй назві ( вересень-квітень). Оскільки раки потрібні були в зимовий сезон, ловили їх у крижаній воді.

«Дівоча пам’ять» – вираз, що вживається відносно людини з поганою пам’яттю. Утворився від легковажності панянок, які знаходили чергового кавалера, швиденько забували про свої обіцянки колишньому.