ua ru

Правильне розміщення пауз. Вправи

Якою б цікавою та пізнавальною промова не була б, слухачі її не сприймуть, якщо оратор буде виголошувати її незрозуміло, мляво та
невиразно. Грамотне розміщення пауз – це одна з головних складових правильної, красивої, яскравої промови. Завдяки чому можна вірно відчувати природу власної мови та вміло користуватися нею.

Пауза зовсім не означає кінець промови, як часто вважають деякі недосвідчені вчителі красномовства. Грамотно розміщені в розмові або доповіді паузи дозволяють слухачам осмислити все виголошене. Оратор також, може акцентувати важливий момент своєї доповіді. Окрім цього, пауза демонструє впевненість промовця в собі, залучаючи увагу аудиторії.

Паузи діляться на:

  • ситуативні (коли мовлення переривається через певні обставини);
  • фізіологічні (пауза, необхідна промовцю аби вдихнути або ковтнути води);
  • логічні (зупинки на місці крапок, ком в реченні або для передачі логічно вірного змісту);
  • психологічні (акцентування уваги на певному слові, словосполученні, реченні);
  • паузи, що виникають під час імпровізації, коли ораторові необхідно обміркувати подальше мовлення.

На початку виступу пауза допомагає аудиторії сконцентруватися, приготуватися до того, щоб отримати інформацію. Під час виступу паузи також вирішують завдання концентрації. Рекомендується умовно ділити свою промову на логічні підрозділи, за допомогою пауз. Це дасть зрозуміти публіці, що ви починаєте виголошувати нову частину промови.

Існують деякі вправи, що сприяють правильному розміщенню пауз, наприклад:

  • розміщення в тексті логічних і психологічних пауз;
  • читання тексту з дотриманням інтонаційного малюнка, роблячи при цьому необхідні інтонаційні відхилення та зупинки;
  • розміщення розділових знаків відповідно до власного розуміння тексту.

Образ чудового оратора – це те, що дає промовцю грамотне розміщення пауз. Адже красномовство рекомендується до освоєння не тільки політикам або телеведучим, а й людям інших професій. Всім, тим, хто прагне отримати увагу та бути зрозумілим для оточення. Якщо навчитися доносити свої промови виразно і ясно, з розміщенням пауз, статус оратора вам гарантовано!