ua ru

Техніка експромт, або як навчитися говорити без підготовки

«Найкращим експромтом є заздалегідь підготовлений експромт» — це відомий кожному вираз, але водночас досить правдивий. У будь-якого оратора траплялося так, що він просто забував, про що слід говорити, або «втрачав» думку. Особливо таке буває у новачків у сфері ораторського мистецтва. Професіонал же зможе без проблем вийти з цієї ситуації, застосувавши техніку експромт. Як говорити на будь-яку тему без підготовки знає тільки досвідчений оратор, здатний вразити аудиторію простотою і розкутістю власної мови.

Техніка виступу експромтом передбачає розвиток навичок красномовства без підготовки на всілякі теми. Не має значення, заплуталися ви в ході своєї доповіді або ж забули слова; є гостем якогось урочистого заходу, і вам раптово дають мікрофон з проханням промовити промову … Існує багато ситуацій, коли імпровізація та експромт залишаються єдино можливим «порятунком». Але як же зробити так, щоб у вас виходили кращі експромти?

Найпростіше вирішення питання – це записатися на курс в нашу школу красномовства (Київ). Тут навчають, перш за все, керувати своєю поведінкою під час спілкування, говорити цікаво і виразно, отримувати задоволення від публічних виступів. Вартість такого курсу залежить від формату навчання: відкриті групові заняття, корпоративний тренінг чи індивідуальні заняття.

Існують і деякі вправи, здатні допомогти промовляти промову без попередньої підготовки. В першу чергу, це техніка експромт на конкретну тему. Для цього вам знадобиться взяти якийсь літературний твір, відкрити будь-яку сторінку й поглянути, з якого слова вона починається. Воно і стане темою, яку вам знадобиться розкрити протягом 60 секунд. Розвиваючи тему, згадуйте різноманітні факти, життєві ситуації, жартуйте, говорите все що завгодно. Головне — продовжувати говорити без зупинки, не дуже відходячи від теми.

ЩО ЩЕ ДОПОМОЖЕ ОПАНУВАТИ ТЕХНІКУ ВИСТУПУ ЕКСПРОМТОМ:

Переходи за останнім словом

Суть представленої техніки експромту без підготовки полягає в тому, що вам необхідно взяти останнє слово, вимовлене вами, і розкрити з нього нову тему, наприклад:

Погода була не тільки річної, а й просто чудовою.
Чудовий був день, світило сонце і співали птахи.
Птахи кружляли над головою і сідали прямо на пісок біля моря.
Море було безшумне і спокійне, і ніщо не віщувало біди.

… і, як ви вже зрозуміли, наступним буде слово «лихо». Спочатку ця техніка може здатися надто банальною, проте, якщо її використовувати обережно, вона пройде для аудиторії абсолютно непомітно.

Навідні питання

Це свого роду підказка, про що ще можна розповісти по заданій темі для більш ефективного її розкриття.

Наприклад, ви розповідаєте про вегетаріанство. У цьому випадку скористайтеся наступними питаннями:

  • Що означає вегетаріанство?
  • Як вегетаріанство впливає на здоров’я сучасних жінок?
  • Коли воно набуло своєї популярності?
  • Які найкращі вегетаріанські страви?
  • У чому полягає користь і шкода вегетаріанства для людини?
  • Хто з відомих людей є вегетаріанцем?
  • Чи є рекомендації, протипоказання до переходу на цей тип харчування?

Можете розширювати цей перелік питань, користуючись ними в процесі імпровізації.

Дорожня карта

Це одна з найкращих вправ, що розвиває експромт в публічному виступі. Суть її полягає в тому, щоб взяти п’ять абсолютно невзаємопов’язаних слів, наприклад: корова, окуляри, земля, ціна, корона (це і буде ваша дорожня карта). Після цього потрібно придумати тему, наприклад: «Стильні люди». Далі слід говорити на певну тему протягом декількох хвилин, користуючись цією картою. У результаті повинна сформуватися цілком логічна промова.

Так можна використовувати всілякі слова, підбирати різноманітні теми і тренуватися, покращуючи свої навички оратора. Спочатку може виходити злегка невміло, але з кожним новим тренуванням все краще і краще. Ми впевнені, що техніка експромт забезпечить вашій мові неймовірну свободу, впевненість і розкутість, і ще не один раз стане вашою паличкою-виручалочкою!