ua ru

Як навчитися впевнено виступати перед камерою

Популярні відео канали безжально висвічують недосвідчених ораторів. Одні неприродно напружені. Інші старанно жестикулюють. Але це розмахування руками теж видає, що вони відчувають страх перед камерою. Зате є ведучі та блогери, які завжди харизматичні та природні. Стати такими ж успішними мріє кожен учасник зйомок.

ТРИ СПОСОБИ ВПОРАТИСЯ З НЕРВАМИ

Хвилювання, коли людина за допомогою камери збирається звертатися до мільйонної аудиторії — явище нормальне. Всі хочуть сподобатися публіці й підсвідомо побоюються провалити виступ. Для підготовки телеведучих є спеціальні посібники з корисними порадами. Три з них точно допоможуть стати впевненіше:

  1. Повне володіння темою. Грунтовно вивчивши питання, знаючи більше сказаного вголос, можна не боятися невдалих оборотів і тривалих пауз. Розширення теми і знання матеріалу виручають завжди.
  2. Сценарій виступу. Попередньо намічені й розписані елементи мови — запорука впевненості спікера. Листочок збоку від камери з головними тезами заспокоює. Головне — не читати з нього весь текст мови. Глядачі легко обчислюють ораторів, що косять в сторону.
  3. Уявний провал. Це необхідно для оцінки розмірів страху в порівнянні з наслідками невдалого виступу. Невмілих ораторів не спалюють на багаттях. А не зуміти втримати інтерес аудиторії — ще не катастрофа.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗЙОМКИ

Все починається з матеріалу. Але роздрукований текст не дає простору фантазії, не дозволяє проявити своє красномовство. Тому краще обмежитися тезовим планом, а свою промову виголосити кілька разів про себе, потім відрепетирувати вголос. Завершує підготовку пробна зйомка. Переглянувши її, напевно захочеться внести корективи.

Камера повинна створювати гармонійний образ спікера. Красиво та переконливо вимовленими словами він не обмежується. Закон відповідності очікуванням глядача вимагає приділити увагу:

  • Одягу оратора. Для свого відеоканалу кращі речі — ті, в яких комфортно, так як вони наділяють додатковою впевненістю.
  • Поставі. Людина, яка тримається прямо, втілює твердість. Сутулість для стороннього спостерігача — ознака слабкості. Але створювати видимість проковтнутої жердини не варто, досить триматися прямо.
  • Жестикуляції. Досвідчені психологи радять уникати перехрещення рук. Це сприймається, як скритність намірів. Не допускати вказуючого пальцю, замість нього використовуючи найдавніший жест довіри — відкриту долоню. Стиснутий кулак сприймається аудиторією неоднозначно. Він може символізувати одночасно лідерську владність і агресію.
  • Ногам. Про них занадто часто забувають. Однак при зйомках в кріслі, на відкритому майданчику глядач їх бачить. Схрещені ноги видають непевність. Позиція для них — на ширині плечей.
  • Обличчю. Міміка спікера покликана посилити ефект від його мови. Але основне правило — щирість. Роблені фальшиві емоції підривають основи довіри глядачів.
  • Люди хочуть бачити не тільки впевнених, а й оптимістичних ораторів. Вони цінують іронічні виступи і готовність спікера посміхатися. Харизматичність, вміння закохати глядачів в себе невіддільні від чемності і чарівності, властивої особистості.

ВПРАВИ ДЛЯ ВЕДУЧИХ

Позитивна взаємодія з аудиторією досягається тренуванням. Крім прекрасної дикції та поставленої інтонації голосу, є ряд спеціальних вправ:

  • Спілкування в чатах. Говорити без сорому з незнайомцями, вільно обговорювати будь-які теми — важливий елемент для позбавлення від страху камери.
  • Переказ вголос. Суть вправи в зупинці навчального відео або аудіокниги для викладу 30 секунд мови ведучого.
  • Розвиток логіки. Нагадує гри в компанії або з партнером. Прості питання з відповідями з суміжної галузі. Загалом, обмін дотепними репліками.
  • Тренування реакції та мозку мовним поділом для навчання швидкому підбору слів. Напрямок вправи — підібрати поняття, що дозволяє побачити нову сторону предмету. Наприклад: газета — папір — орігамі.
  • Думки перед дзеркалом вголос. Тобто 10-хвилинну розмову з собою без пауз на будь-яку тему.

Але найнадійніший шлях до перемоги над страхом перед камерою — це школа красномовства, де досвідчені тренери допоможуть не тільки розвинути красномовство та ораторську майстерність, а й набути впевненості в собі та перемогти страх перед виступами й камерою.