Як тренувати дикцію?
Дикція має на увазі чітку вимову звуків, яка відповідає фонетичним нормам мови. Виразна дикція – невід’ємна складова майстерності будь-якого артиста, викладача, оратора. Відмінна дикція не допускає присутності шепелявого, гугнявого голосу та голосу, що заїкається.
Хороша дикція актуальна в будь-яких ситуаціях, будь то працевлаштування або спілкування з близькими. Навчитися говорити чітко та ясно здатна кожна людина, якщо їй, зрозуміло, відомо, як відбувається тренування дикції.
Отже, щоб натренувати свою дикцію, необхідно регулярно виконувати кілька вправ. Спочатку йде розминка. Візьміть у зуби ручку та промовте пару речень, добре стиснувши ручку зубами. Після цього вийміть ручку і промовте ту саму промову. Відчуйте різницю! Щелепа, язик, губи, вирвавшись на волю, почнуть функціонувати не абияк, а дуже чітко і правильно. Далі попрацюйте з новим реченням. Щоб не вигадувати промову, можна відкрити будь-яку книгу, що потрапила під руку. Пари хвилин подібної розминки цілком вистачить, щоб налаштувати себе на точну артикуляцію. Після цього можна сміливо переходити до головної частини!
ВПРАВА №1. ТРЕНУВАННЯ СКОРОМОВКАМИ
Високоефективним методом, який дозволяє тренувати дикцію, є читання скоромовок. Для початку можна вибрати пару простеньких скоромовок і постаратися проговорити їх повільно та максимально правильно. Виконавши це три-п’ять разів, можна підвищувати швидкість читання, уважно стежачи за тим, щоб усі звуки були чіткими та зрозумілими.
І ще кілька рекомендацій:
- Помістіть у рот пару-трійку волоських горіхів і почніть читати скоромовки, постійно змінюючи темп мовлення.
- Кладіть у рот різне число та види горіхів, роблячи завдання складнішим.
ВПРАВА №2. СЛУХАННЯ СЕБЕ
Практично кожна людина, чуючи власний голос, записаний і відтворений на аудіозаписі, хоче його якось покращити. Для цього можна використати звичайний диктофон. Він дозволить контролювати та відпрацьовувати звучання власного голосу. Виберіть уривки з художніх творів та прочитайте вголос, записуючи свою промову. Потім прослухайте запис. Ймовірно, спочатку вас не задовольнить те, як ви сказали. З цієї причини вимовляти і записувати краще, поки ваша мова не буде здаватися вам ідеальною.
ВПРАВА №3. ТРЕНУВАННЯ ДІАФРАГМИ
Нерідко, під час довгого мовлення, деяким не вистачає дихання для завершення пропозиції. Це робить мову уривчастою та негарною. Щоб дихання було достатньо навіть на найдовшу фразу, необхідно регулярно тренувати діафрагму. З цією метою потрібно вдихнути й на видиху просто тягнути будь-який голосний звук. Робити це доти, доки вистачить повітря. Повторювати цю вправу слід щодня. Коли тримати голосну протягом секунд двадцяти стане дуже легко. Спробуйте варіювати висоту голосу.