ua ru

Як зміцнити голос і допомогти йому розкритися

У ЧОМУ ВАЖЛИВІСТЬ ГОЛОСУ ДЛЯ САМОПРЕЗЕНТАЦІЇ ТА ВИРАЖЕННЯ ВЛАСНОЇ ПОЗИЦІЇ?

Сприйняття співрозмовником, слухачем або великою аудиторією значною мірою залежить від характеристик голосу. Один лише звук голосу здатний привернути увагу до мовця, викликати довіру та повагу, або, навпаки, відштовхнути. Надати голосу ті особливості, які сприяють виникненню симпатії з боку співрозмовника, можна, приділивши достатньо уваги тренуванням голосу.

ХАРАКТЕРИСТИКИ ГОЛОСУ І РОБОТА З НИМИ

Найважливіша характеристика — це тембр. У кожної людини він унікальний, і повністю змінити його неможливо. Але можна надати йому глибину й милозвучність:

  • Контролюючи гучність;
  • Розвиваючи силу;
  • Формуючи гнучкість;
  • Розширюючи діапазон звучання.

Само собою, в першу чергу необхідно позбутися від вад, таких, як захриплість, гугнявість, «тремолірующій» голос і т.д., якщо, на жаль, такі дефекти є.

Працюючи над розвитком голосу, пам’ятайте, що ви просто повертаєте йому початкові характеристики. У дитинстві у всіх людей гарний та гнучкий голос, але постійний і навіть надмірний контроль, зокрема, строгі соціальні норми в плані мови, призвели до втрати багатьох властивостей голосу.

Щоб поліпшити якість голосу, постійно практикуйте: читайте та думайте вголос, розмовляйте з людьми, тваринами, тренуйтеся перед дзеркалом, співайте, відмовтеся від шкідливих звичок на користь здорового способу життя.

ВПРАВИ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ ГОЛОСУ НА КОЖЕН ДЕНЬ

Прості вправи при належній старанності принесуть відчутну користь:

  • Вчіться завжди й всюди тримати спину рівно, тому що в видобуванні звуку величезну роль грає діафрагма. Зсутулившись, напружуючись, ми затискаємо діафрагму, тим самим перешкоджаючи її природному руху.
  • Тренуйте подих. На диханні базуються характеристики голосу. Глибоко вдихніть носом і різко видихніть через ніс, ніби задуваючи свічку. Вдихніть знову глибше, видихніть два рази, три, чотири і т.д.
  • Тренуйте тембр голосу, наприклад, читаючи книгу, намагайтеся по можливості прочитувати текст вголос з різними емоціями та імітуючи різні образи й тембри.
  • Зміцнюйте голосові зв’язки. Для цього виконуйте вправи артикуляції та мімічну гімнастику. Розминайте лицьові м’язи «кривлянням», але ретельно, до почуття невеликої втоми. Круговими рухами торкайтеся піднебіння, зубів, щік і т.д. З силою артикулюйте звуки і-і-і-е-е-е-о-о-о-у-у-у-а-а-а-и-и-и — це сприяє зміцненню голосового апарату.

Найкраще з постановою голосу впорається професійний педагог — він підбере відповідний комплекс вправ, навчить правильній техніці їх виконання та контролю особливостей голосу. Звичайно, самостійна робота — теж ефективно, але регулярні заняття забезпечать набагато більш швидкий ефект.