ua ru

Гарна вимова в повсякденному житті

Правильна та гарна вимова – це показник освіченості промовця, його значна гідність, що використовується в житті.

Вона передбачає кілька елементів. Це і ясна дикція, і виразний говір, і великий словниковий запас, і правильна мовна структуризація. Гарна вимова є невід’ємною частиною нашого життя. Вона важлива, як при спілкуванні з рідними та іншим оточенням, так і в бесіді зі співробітниками, компаньйонами.

Для вдосконалення гарної вимови потрібна дисципліна, постійний контроль та систематичність. На сьогоднішній день вона, нажаль, зустрічається не так часто. Так, одного оратора ви можете слухати цілодобово, а від іншого мрієте швидше втекти. Правильність вимови безпосередньо впливає і на кар’єру та на особисте життя. Левова частина успіху залежить від навичок спілкування. Для цього потрібно бути не тільки ерудованим, але й красиво говорити. Отже, як же розвивати в собі гарну вимову?

  1. Читайте новини, літературні твори. І обов’язково робіть це вголос. В процесі цього старайтеся грати інтонаціями, не опускаючись до монотонного говору. Більш того, періодично змінюйте швидкість і гучність читання. Виголошуйте всі закінчення, враховуйте пунктуацію. Читання вголос – головна вправа для вдосконалення вимови.
  2. Приберіть з власного мовлення слова-паразити: «ну», «коротше», «як би», «це», «отже» та ін. Присутність цих слів і словосполучень у вашому мовленні не будуть його прикрасою.
  3. Як і під час читання вголос, дотримуйте темпу мовлення. Збагачуйте його інтонаційними паузами, виділяючи вагомі моменти розмови. Перерви повинні бути розумними та не занадто довгими.
  4. Розширюйте власний словниковий запас. Здійснити це можливо під час перегляду кінофільмів, проходження курсів ораторської майстерності, читання різних книжок.

Сучасні люди прагнуть красиво, ясно та виразно говорити. Однак, не всім відомо, з яких складових складається саме мовлення. А між тим, окрім вимови тим, хто бажає говорити красиво, необхідно стати впевненим у собі. В першу чергу позбутися комплексів, вміти тримати поставу та дивитися в очі співрозмовникові. Найчастіше саме вимова може багато чого розповісти про оратора. По ній судять про соціальний статус, рівень вихованості, колі спілкування. Тому орфоепія, наука про грамотну вимову, приносить чималу користь у повсякденному житті.