Правила жестикуляції під час публічного виступу
ЖЕСТИКУЛЯЦІЯ: ІНСТРУМЕНТ ОРАТОРА ПІД ЧАС ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ
Робота над складанням змістовного та послідовного тексту — марна трата часу, якщо неправильно використовувати жести у процесі виступу перед публікою. Цей невід’ємний інструмент в арсеналі професійного промовця допомагає розставити акценти, виділити важливі тези. Вдається зробити взаємодію з аудиторією більш «чіпкою» та «живою», а мову – ефектною та виразною.
ЗНАЙОМСТВО З ТЕОРІЄЮ: РІЗНОВИДИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЖЕСТІВ
Жест – рух окремої області тіла, наповнений певним змістом. Це засіб для невербальної комунікації, властивий будь-якій культурі. В ораторському мистецтві виділяють три основні варіанти жестикуляції:
- Керуюча (за допомогою набору жестів впливає на слухачів);
- Структуруюча (використовується для маркування структури виступу);
- Ілюструюча (спікер щось зображує жестами).
ТОНКОСТІ ВИБОРУ КОРЕКТНОГО ВАРІАНТУ ЖЕСТИКУЛЯЦІЇ
Амплітуда та інтенсивність рухів залежить від безлічі змінних факторів – площі приміщення, кількості слухачів, відстані до них. Тому необхідно діяти відносно ситуації з урахуванням наступних рекомендацій:
- Мала група. Перед 2-6 людьми безглуздо ходити великими кроками, робити енергійні махи головою та ін. Глядачі сидять на невеликій відстані – помічають будь-які зміни у виразі обличчя.
- Середня група. У конференц-залах на планерках доводиться виступати перед групою близько 30-50 осіб. У цьому випадку до кистів підключають передпліччя, але не піднімають руки вище за рівень шиї.
- Велика група. Групи від 40 до 100 учасників збираються у кімнатах для засідань. Тут міміка відходить на другий план, а фокус уваги зміщується на руки. Рухи мають стати об’ємними та великими. Схвалюється використання навколишнього простору – коли оратор виходить із-за трибуни, ходить перед публікою.
- Дуже велика група. Виступ на масштабних заходах із числом присутніх від 100 осіб дають спікеру повну свободу самовираження. Доречно використовувати все тіло — притупувати ногою, переміщатися та ін.
ПОШИРЕНІ ПОМИЛКИ: ТОП-3
Жести стануть корисним «помічником», головне – подолати скутість, позбутися сором’язливості та психологічних зажимів. Варто ознайомитись із популярними серед новачків помилками, щоб уникнути їх надалі. В тому числі:
- Скутість видає «закрита» поза зі щільно притиснутими до тіла ліктями, коли кисті роблять дрібні та мляві, ледь помітні рухи.
- Руки, схрещені в області грудної клітки, а також заховані в кишені штанів або піджака, «говорять» про хвилювання, байдужість до того, що відбувається, і відсутність довіри до оточуючих людей.
- Коли спікер тримає руки за спиною, він мимоволі підриває репутацію впевненої людини.
Регулярна самостійна практика, посилена заняттями у школі ораторської майстерності із кваліфікованими педагогами, стане запорукою успішного застосування жестикуляції на виступах.