ua ru

Робота над артикуляцією та дикцією — основа чіткої й красивої мови

ВИПРАВЛЕННЯ ДИКЦІЇ — ШЛЯХ ДОСЯГНЕННЯ КРАСНОМОВСТВА ТА ЖИТТЄВОГО УСПІХУ

Є люди, які помилково вважають, що красива мова потрібна лише дикторам в телевізорі. Але ораторське мистецтво не закінчилося в Стародавній Греції, де Демосфен наполегливо тренувався вимовляти слова чітко з повним ротом річкової гальки.

Кому сьогодні потрібно красномовство

Багато професій сучасного світу пов’язані з публічними виступами або з необхідністю швидко знаходити контакт з незнайомими людьми. І тут правильна артикуляція стане першим помічником, допомагаючи домагатися розташування одного співрозмовника й цілого натовпу.

Хороша дикція зробить кожне вимовлене слово таким, що запам’ятовується. Від неї залежить чистота й чіткість звучання, необхідні, щоб представити свій бізнес-проект майбутнім інвесторам, вимовити застільний тост, стати лідером або душею компанії й досягти життєвого успіху. Спеціальні вправи для правильної активації апарату артикуляції допомагають при наступних умовах:

 • Регулярність і свідомий контроль занять.
 • Робота перед дзеркалом, щоб оцінювати свої зусилля як би з боку.
 • Численні повторення проблемних звуків, щоб домогтися їх комфортної вимови.
 • Прослуховування записів голосів з бездоганною артикуляцією.
 • Особлива увага — на емоційні, м’язові затиски.

ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДИКЦІЇ

У цих занять є щось спільне зі спортивними, де результат досягається наполегливими тренуваннями, розвитком витривалості через перешкоди для мовного апарату й наступні вправи:

 1. Читання вголос будь-якого тексту з дерев’яною винної пробкою в роті.
 2. Пробіжка в навушниках з аудіокнигою. Завдання полягає в повторенні за читцем і в напрузі дихального апарату разом з артикуляційним.
 3. Спів або мова з затиснутим носом.

Натренувавши витривалість, належить навчитися розслабленню. До неправильної вимови й навіть дефектів мовлення часто веде скутість мови, щелеп, гортані. Дати їм свободу заважають психологічні бар’єри. Тому перед заняттями необхідно:

 1. Відкрити губи для розслаблення оточуючих очі і рот м’язів.
 2. Зробити видих з вібрацією, наслідуючи фиркання коню.
 3. Закинувши назад голову, широко позіхнути для вивільнення голосових зв’язок.
 4. Розслабити діафрагму для довільного видиху.
 5. Вдихнути по черзі по 3 рази кожною ніздрею, щоб дихання заспокоїлося.

РОЗВИТОК ЧІТКОСТІ ВИМОВИ

Цьому необхідно виділити 15-20 хвилин. За цей час:

 • Проговорювати важкі поєднання наступних поспіль приголосних — КТЩ, ЗЖДРІ, КЖДА, КПТ, ТЛЗ і ін. Повільно потім з прискоренням.
 • Зробити вправу на звукосполучення: МТО-МТІ-МТЕ-МТИ-МТУ, ПТА-ПТИ-ПТУ-ПТЕ-ПТО-ПТІ, ФТА-ФТИ-ФТУ-ФТЕ-ФТИ-ФТО і з іншими приголосними.
 • Вимовляти слова з кількома наступними поспіль важкими приголосними буквами — контрпрорив, трансплантація, маршбросок, постскриптум, дитинство, мудрувати, кунсткамера.
 • Проговорювати слова з подвоєними приголосними — вплутатися, зжити, віддалений, безжальний, відштовхнути.
 • Використовувати звуконаслідування з вибуховими приголосними, імітуючи тупіт коня, забивання цвяхів.

Більш захоплюючий спосіб досягнення мети — робота зі скоромовками. Спочатку темп уповільнений для чіткості кожного звуку. Потім він прискорюється зі збереженням якості вимови. Таке тренування підходить дорослим і розвиває дитячу мову.