Сила першого враження
Перше враження — це не все, але багато.
Від гарного сервірування страви народжується апетит.
Інтелект треба вміти показувати.
Стаття Ольги Габлюк в журналі Стратегії — «Сила першого враження»
Можна нескінченно вивчати, тренувати прийоми керування увагою, техніки маніпуляцій і т.ін., але якщо не вдалося справити першого враження — усе даремно. Усе починається з першого враження, першого контакту, першого погляду, першого відчуття. Саме відчуття формує відношення: довіру, емпатію, бажання продовжити спілкування. І це перше враження, як і багато чого людського, прогнозоване та кероване.
Для початку слід пам’ятати, які люди викликають сприятливе перше враження: сильні, впевнені, розкуті, легкі та ін. Але як ми визначаємо за ці перші кілька секунд, що людина наділена саме такими якостями? За зовнішніми ознаками. Звичайно, психологічний стан первинний, він визначає нашу поведінку та сприйняття. Підсвідомість відіграє першу скрипку, я б навіть сказала, що вона — диригент нашого оркестру, від якої залежить музика нашої гри. Але нерозумно та недалекоглядно недооцінювати звичайні дрібниці: поставу, посадку голови, погляд, посмішку, рукостискання, одяг, перші слова.
Дивно те, що про все це знають, навіть якщо не читають книжок: чують з дитинства, бачать, регулярно зустрічаються з цим. Проблема в тому, що ми недооцінюємо значимість та вплив таких дрібниць.
Постава. Підійдіть до дзеркала, подивиться, відверніться. Подобається? Якщо вам не подобається, то чому вашому співрозмовникові повинно сподобатися побачене? А якщо не подобається, виходить, не викликає довіри. Гарна постава не тільки дозволяє створити враження впевненої людини, але й почувати себе таким. Сподіваюся, ця фраза засяде у вас у голові: «Без постави кінь — корова». Не маю нічого проти великої рогатої худоби, але погодьтеся, що кінь виглядає більш привабливо.
Ще раз поверніться до дзеркала — згадайте, що ваші плечі гнуться і у зворотній бік. Випряміть їх, ви ж не прагнете робити враження полохливої та вразливої людини.
За що я завжди поважала військових? За поставу. Твердий крок, рівна спина, підборіддя злегка піднято. Але тільки злегка, інакше буде створюватися враження зарозумілості, а це насторожує. В людині має бути стержень, і це не тільки сила особистості. Уявіть, що стержень в буквальному значенні всередині вас: рівна спина, розпрямлені плечі, ноги на ширині плечей, лінія підборіддя паралельна лінії підлоги. А тепер підніміться на кінчиках пальців, начебто вас тягнуть за верхівку нагору. Якщо не вдається стояти рівно, не хитаючись, не падаючи, значить існує проблема зі стержнем — кривуватий. Стоячи на носочках, знайдіть те положення, в якому ви не хитаєтеся, і опуститься на стопи. І знову подивиться в дзеркало. Якщо побачене вас приємно вразило — вітаю!
Залишилося сформувати звичку так ходити, стояти та сидіти постійно. Питання бажання та сили волі: «Немає нічого неможливого для людини з інтелектом».
Посмішка. Таким самим способом відпрацьовуємо посмішку. Вона — важлива складова нашої міміки та впливає на сприйняття. Здавалося б, це ми вміємо. Для різних ситуацій — різна посмішка: відкрита та широка, стримана, але доброзичлива, офіційна, легка та обов’язково симетрична, інакше це вже усмішка.
Дослідники нараховують більш 51 варіації посмішки. А скільки можете відтворити ви? Під час тренувань перед дзеркалом звертайте увагу на вид посмішки та запам’ятовуйте рух мускул на особі. Повинна сформуватися м’язова пам’ять. Це досягається шляхом тренувань. Дивлячись у дзеркало, посміхніться, скорегуйте форму посмішки, запам’ятаєте положення м’язів. Відверніться та стоячи спиною до дзеркала, знову посміхніться. Потім знову поверніться до дзеркала та перевірте, чи точно спрацювала м’язова пам’ять.
Тренуйтеся. Тренування віднімають мінімум часу, зате дають приголомшливі результати. Посміхатися теж треба вміти: до місця, по ситуації, під людину. Ви повинні розуміти, як виглядаєте для інших. На жаль, те, як ми думаємо про себе, бачимо себе, не збігається з тим, як бачать нас інші, особливо незнайомі люди. Вони ж поки не знають, які ми розумні, здатні та сильні.
Погляд. При першому контакті він дуже важливий. М’який, твердий, такий, що свердлить або сканує, з поволокою — усе залежить від контексту, але це теж тренується. Керуючи своїм поглядом, ми керуємо першим враженням. Керувати першим враженням про нас можна тільки через керування собою. Не тільки через внутрішній стан, але й через зовнішні прояви. У цьому випадку багато тренувань не буває. Легкість у поведінці формується через досвід.
«Вищий професіоналізм — не бути технологічним». Тобто ти використовуєш техніку, різні способи впливу, але це настільки природно та органічно, що ні в кого не закрадається підозр. І якщо якась техніка або спосіб не працює, то проблема не в них, а в тому, хто її використовує.
Рукостискання. Скільки в ньому інформації про людину! Для початку звертайте увагу на рукостискання інших, яку реакцію вони викликають. Мляве, на одних пальцях рукостискання — не найкращий спосіб формування першого враження. Потискувати варто всю долоню та усією долонею. Міцно, але не сильно, злегка притискаючи, а не здавлюючи. Рукостискання формує перше враження про характер людини. Вітаючи співрозмовника, дивиться йому в очі. Нам важливо не тільки сформувати потрібне перше враження, але й бачити реакцію на нас. Від цього буде залежати наша подальша поведінка