ua ru

Скоромовки для розвитку мови та дикції

В досконалості освоїти ораторську майстерність допоможуть скоромовки. Метод дозволяє в короткі терміни виправити недорікуватість та дефекти мови, сприяє відточуванню дикції та тренуванні артикуляції звуків.

ЯК ЗАРОДИВСЯ МАЛИЙ ФОЛЬКЛОРНИЙ ЖАНР?

Перші скоромовки були відомі на Русі з давніх часів. Вони представляли собою одне або декілька пропозицій, в яких містилися набори звуків і слів, що навмисно ускладнювали чисту вимову. Промовляючи фразу в швидкому темпі, оратори змагалися в красномовстві, демонструючи своє вміння на публіці.

Сьогодні методика застосовується для навчання дітей, яким батьки хочуть з малих років прищепити навички грамотної вимови звуків рідної мови, а також для формування красивої мови у дорослих. Ді-джеї та ведучі телепередач, актори кіно та представники політичної еліти, підприємці та коучі використовують вправи для усунення проблем з вимовою. Люди набувають впевненісті у публічних виступах, налагоджують ефективні соціальні зв’язки у суспільстві.

ЕТАПИ НАВЧАННЯ: ПОКРОКОВЕ КЕРІВНИЦТВО ДЛЯ ПОЛІПШЕННЯ РИТОРИКИ

Відразу приступати до промовляння складних фраз в швидкому темпі не рекомеяндується. Навчання дає помітний ефект при поетапному підході. Для початку кожне слово з пропозиції чітко й повільно вимовляють. При необхідності виконують коригування дефектів — виставляють правильну артикуляцію, а потім поступово нарощують темп прочитання. Відповідально підходять й до підбору скоромовки. Вона може бути римованою й неримованої, відрізнятися складністю, довжиною та переліком звуків, які тренуються.

Скоромовки зі звуком «ч»:

  • У чотирьох черепашок четверо черепашенят.
  • В чаплі чорні черевички, чапля чапа до водички.

Скоромовки зі звуком «ш»:

  • Шифер кришу прикрашає, від дощу її ховає.
  • Вишивала мишка ловко синім шовком мишоловку.

Скоромовки зі звуком «щ»:

  • У лузі журавлик щипав собі щавлик. Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.

Скоромовки зі звуком «р»:

  • Терпку редьку терка терла, терпка редька в горлі дерла. Стерли редьку, мокрій терці треба висохти на жердці.
  • На городі у Марічки агрус, огірки, порічки.

Для поліпшення результату в процесі вправ можна використовувати різні варіанти з ускладненням:

  • читання скоромовок з різним виразом та змінною інтонації;
  • підключення рухів (виконання стрибків та присідань);
  • виспівування (слова з фрази, що проговорюється, виспівують під музичні мотиви в комфортному темпі).

З урахуванням унікальних фонетичних особливостей дикції, кожна людина підбере набір скоромовок, які складені для опрацювання конкретних звуків. Регулярні тренування промови й творчий підхід до процесу навчання стане запорукою вдалого вдосконалення дикції та артикуляції.