ua ru

Вибір теми для виступу оратора

Підготовка до виступу на публіці – це завдання не просте. Воно залежить від тематики доповіді, цілей, поставлених перед оратором, його особистих особливостей, від контингенту (віку, статі та ін.) слухачів, від місця, де має бути виступ, та багатьох інших факторів. Але готуючись до спичу, потрібно брати до уваги і деякі загальноприйняті установки.

Готуватися до виступу слід розпочинати з формулювання теми майбутньої доповіді. Вибираючи тему, варто виходити зі свого особистого досвіду та знань з певної теми. Крім цього, важливо, щоб тема була цікава як самому спікеру, так і його аудиторії.

Вибір теми доповіді – найважливіша підготовча стадія виступу на публіці. Варто зважити на те, що спікер не завжди може самостійно вибрати тему доповіді. Часто вона пропонується організаторами конференції, форуму, виставки та будь-якого іншого заходу. При цьому завжди беруться до уваги події, що відбулися в державі та за її межами, обстановка, що існує в компанії, функції та орієнтири, що стоять перед нею, та ін. У цьому випадку доповідачеві потрібно поміркувати над конкретизацією певної організаторами теми.

Якщо ви самостійно вибираєте тему доповіді, рекомендується врахувати наступне:

  1. Вибирайте тему, що відповідає вашим знанням та інтересам. Найдоцільніше вибирати її з тих сфер, в яких ви теоретично або практично підготовлені. Досвідчені оратори рекомендують дотримуватися поради – брати спектр таких питань, підготовка з яких дасть більше інформації, ніж знає аудиторія.
  2. Вибирайте доречну тему. Ні для кого не секрет, що на сприйняття слухачами доповіді впливає безліч різних обставин, включаючи конкретну обстановку, в якій вимовляється доповідь. Наприклад, люди, які є присутніми на корпоративній вечірці, ні морально, ні фізично не зможуть слухати серйозні доповіді. Навпаки, у невимушеній обстановці вони легко сприймуть те, що може виглядати нетактовним, безпардонним, поставити в глухий кут або образити слухачів. З цієї причини, обираючи тему, важливо врахувати певні обставини, де вимовлятиметься мова.
  3. Вибрана тема має співпадати з інтересами слухачів. Згідно з твердженнями фахівців у галузі психології, інтерес допомагає людині зрозуміти цілі діяльності та сприяє знайомству з новою інформацією, що більш повно та глибоко відображає дійсність. Інтереси можуть бути соціальні, професійні, власні та ін. Знаючи, перед якою аудиторією відбуватиметься виступ, спікеру потрібно враховувати, які проблеми найактуальніші для його слухачів у цей час і які стоять у пріоритеті.

Коли ви визначились із темою виступу, потрібно її сформулювати. Слід пам’ятати про те, що грамотно сформульована тема доповіді здатна налаштувати слухачів, підготувавши їх сприймати мову оратора. Назва доповіді має відповідати цілому переліку вимог. Воно має бути максимально ясним, чітким, таким, що привертає увагу та по можливості коротким. Довгі назви, які включають невідомі слова та фрази, можуть відштовхнути аудиторію, іноді навіть викликати негативне ставлення до майбутньої доповіді. Потрібно уникати і загальних назв, оскільки вони мають на увазі висвітлення безлічі питань, чого просто не в змозі зробити доповідач. З цієї причини серед слухачів завжди знайдуться незадоволені, які не отримали докладної відповіді на питання, що їх хвилюють. Для того, щоб конкретизувати загальне формулювання, багато ораторів вдаються до підзаголовків. У певному вами формулюванні обов’язково має відображатися зміст усієї мови.